۞ حواشی داغ فوتبال:
لیگ برتر ایران - لیگ های معتبر اروپا

موقعیت شما : صفحه اصلی » تاریخچه تراکتور
  • شناسه : 835
  • 03 سپتامبر 2019 - 12:59
  • 710 بازدید
  • ارسال توسط :
تاریخچه ی تیم تراکتور

تاریخچه ی تیم تراکتور

تاریخچه ی تیم تراکتور از ابتدای تاسیس تا کنون

تاریخچه ی تیم تراکتور

تاریخچه ی تیم تراکتور

شاید کسی باور نمیکرد هنگامی که یک باشگاه در تبریز تاسیس میشود ، آن باشگاه تبدیل به یکی از قطب های فوتبال ایران و آسیا شود . باشگاه فرهنگی ورزشی تراکتور اکنون یکی از قدرتمند ترین باشگاه ایرانی میباشد .

تاسیس باشگاه تراکتور :

تاریخچه ی تیم تراکتور - تراکتور
تراکتور

تیم تراکتور در سال 1349 شمسی تحت مالکیت کارخانه ی تراکتور سازی تبریز تاسیس شد . این کارخانه یکی از عظیم ترین کارخانه های موجود در ایران است . این تیم قبل از انقلاب در جام هایی مانند تخت جمشید شرکت کرد ، ولی نتوانسته است که رتبه ی قابل توجهی را کسب کند .

تراکتور در جام حذفی

تاریخچه ی تیم تراکتور - تراکتور قهرمان جام حذفی
تراکتور قهرمان جام حذفی

تیم تراکتور در سال 1392 به قهرمانی در جام حذفی دست یافت . در این دیدار سعید دقیقی گل را به ثمر رساند و این تیم برای اولین بار قهرمان جام حذفی ایران شد . این تیم سه بار به عنوان نائب قهرمان این مسابقات شناخته شده است . در سال 1355 در برابر ملوان شکست خورد و از دست یابی به این جام کوتاه ماند . این تیم پس از 17 سال و در برابر بهمن نیز قرار گرفت و در دیداری رفت و برگشت از این تیم شکست خورد .

دیگر نائب قهرمانی این تیم درجام حذفی برابر نفت تهران بود که پس از ان با حواشی گوناگونی روبرو شد . در این بازی ایران پوریان یک پنالتی از دست داد و نقت تهران با گل شهباززاده قهرمان این رقابت ها شد .

مالکان باشگاه تراکتور :

تاریخچه ی تیم تراکتور - زنوزی
زنوزی

همانطور که گفته شد تیم تراکتور با مالکیت کارخانه ی تراکتورسازی تاسیس شد . در سال 1388
این تیم به مالکیت سپاه جمهوری اسلامی ایران در امد . اما شاید اتفاق مهم برای تراکتور در سال
1397 افتاد . محمد رضا زنوزی مطلق سرمایه دار تبریزی ، این باشگاه را خریداری کرد .شاید
این اتفاق باری تیم تبریزی مهم ترین اتفاق ممکن از بدو تاسیس تا کنون بوده است . او به همراه
خود بازیکنان بزرگی رابه این تیم آورد و یک تیم کهکشانی را تشکیل داد .

هنگامی که باشگاه تراکتور تحت مالکیت سپاه بود ، بازیکنان در ایران برای گذراندن خدمت سربازی خود
به این تیم می آمدند . ولی جدایی ناگهانی این بازیکنان ضربه بسیاری شدیدی را به این تیم وارد کرد . از
این رو زنوزی مانع امدن بازیکن سرباز به این تیم شد .

تراکتور پیش از انقلاب :

یکی از اتفاقات مهم برای تیم تراکتور پیش از انقلاب حضور در جام تخت جمشید بود . این جام معتبرترین تورنمنت فعال در ایران بود . اولین حضور تراکتور در جام تخت جمشید مربوط به سال 1354 میشود . تیم تبریزی در اولین حضور خود در جام تخت جمشید نتوانست عملکرد مناسبی را داشته باشد و در همان سال رتبه ی آخر را کسب کرد و دوباره به سطح دو فوتبال ایران بازگشت. اما بازگشت دوباره ی تراکتور به جام تخت جمشید خیلی زود اتفاق افتاد و این تیم درسال 56 دوباره به سطح 1 فوتبال ایران بازکشت . این تیم رتبه ی 5 جام تخت جمشید سال 1356 را بدست آورد .

واسیلی گوجا :

بلاشک یکی از مهم ترین اتفاقات ممکن برای تیم تبریزی آمدن فردی به نام واسیلی گوجا بود . این فرد که اهل کشور رومانی بود ، به عنوان یک تکنسین فنی وارد تبریز شده بود . او که برای مشاوره در امور فنی وارد کارخانه تراکتورسازی تبریز شده بود ، با دیدن این که این کارخانه یک تیم فوتبال دارد ، اشتیاق فراوانی را برای بر عهده گرفتن این تیم داشت . او که مدرک مربی گری حرفه ای را داشته است ، سکَان دار تیم تراکتور سازی تبریز شد .
او را میتوان یکی از تاثیر گذارترین افراد در پیشرفت فوتبال این باشگاه و حتی ایران نیز دانست .

تاریخچه ی تیم تراکتور

تراکتور پس از انقلاب :

شاید مهم ترین و بهترین مقام تیم تراکتور در دو دهه ی بعد از انقلاب ، سومی در سال 71 در لیگ آزادگان باشد . این تیم نتوانست افتخاری بهتر از این را کسب کند . تراکتور در سال 79 در رده ی آخر لیگ آزادگان قرار گرفت . اما بدلیل حرفه ای شدن لیگ برتر و تغییر رقابت ها به لیگ سطح پایین سقوط نکرد . تیم تبریزی در اولین فصل  لیگ برتر حضور داشت و لی در نهایت به دسته ی پایین تر سقوط کرد .

تراکتور در لیگ 1 :

7 سال حضور در لیگ تجربه ی سختی برای تیم تراکتور شده بود . همه ی مردم اهل تبریز از این ناراحت بودند که چرا شهری مثل تبریز یک باشگاه در سطح یک فوتبال ایران ندارند . سال 87 تیم تبریزی در آستانه ی صعود به لیگ برتر قرار داشت . مربی آن زمان تیم تراکتور فرشاد پیوس بود . اما شکست از شیرین فراز کرمانشاه که تحت هدایت فراز کمالوند بود ، مانع از حضور در لیگ برتر شد .

تاریخچه ی تیم تراکتور

تراکتور در لیگ برتر :

ضرب المثل معروفی در دنیا وجود دارد که میگوید قاتل همیشه به محل جرم بازمیگردد . همان فردی که مانع از سعود تیم تبریزی به لیگ برتر شده بود ، سال بعد هدایت این تیم را بر عهده گرفت . بالاخره انتظارات به سر رسید و تراکتور فراز کمالوند موفق به حضور در سطح 1 فوتبال ایران شد .

درخشش تیم تراکتور در لیگ برتر :

شاید کمتر تیمی مشاهده شود که پس از صعود به سطح بالاتر بتواند درخشان ظاهر شود . تیم تراکتور به پشتوانه ی هوادارانش توانست دراولین حضور خود مقام نسبتاً خوب هشتم را بدست آورد . سال بعد آن نیز این تیم توانست مقام پنجمی را بدست آورد . پیشرفت این تیم تا جایی رفت که از این تیم به عنوان مدعی جدی قهرمانی یاد میشد.

تاریخچه ی تیم تراکتور

هواداران تیم تراکتور :

نگرانی هواداران تراکتور - هواداران
هواداران

تنها چیزی که تیم تراکتور را با سایر تیم های لیگ ایران متمایز میکند ، هواداران این تیم است . پرشورها لقبی است که در سراسر ایران به هواداران تیم تراکتور داده شده است .این تیم در تمامی شهر های ایران طرفدار داردو عمده طرفداران این تیم در شهر های آذربایجان و تهران می باشد .
گاه تعداد هواداران این تیم به مقداری زیاد میشد که هنگامی که تراکتور بیرون از خانه بازی میکرد ، گویا میزبان است .

تسخیر ورزشگاه آزادی :

دیدار های تیم تراکتور با دو تیم استقلال و پرسپولیس تهران بسیار حساس تر و جذاب تر از گذشته همراه بود . از این رو پس از صعود تیم تبریزی به لیگ برتر ، ورزشگاه آزادی در اختیار هواداران تیم تراکتور بود . حتی گاهی شده است که تعداد هواداران تراکتوری بیش از هواداران سرخابی بوده است .

رکورد های هواداران تیم تراکتور :

حضور گسترده ی هواداران موجب ثبت رکوردهای از  سوی هواداران تراکتور شد . این تیم به عنوان پرتماشاگرترین تیم در لیگ های نهم ، دهم ، یازدهم ، دوازدهم ، چهاردهم و هیجدهم  لقب گرفت .
اما بلاشک مهم ترین رکورد توسط پرشورها ، ثبت رکورد پرتماشاگرترین تیم آسیا در سال 2016 بود . از مهم ترین شعار های این تیم که توسط هوادران بسیار در ورزشگاه گفته میشود میتوان به عیبی یوخ یا داغ لاری سوکر تراکتور اشاره کرد . شعار داغ لاری سوکر تراکتور در دهه ی هفتاد نیز بسیار بر زبان ها افتاده بود و بسیاری از هوادران تراکتور این شعار را در ورزشگاه ها میگفتند .

تاریخچه ی تیم تراکتور

جمعه سیاه تبریز :

بدترین اتفاق ممکن برای تیم تراکتور در اردیبهشت 94 در روز جمعه اتفاق افتاد . سرخ پوشان تبریزی با هدایت تونی اولویرا در آستانه ی قهرمانی قرار داشت . هفته پایانی لیگ میتوانست برای تیم تراکتور یک جمعه به یاد ماندنی باشد ؛ اما بدترین اتفاق ممکن برای این تیم در آن روز افتاد . تراکتور و نفت تهران دو تیم 57 امتیازی در ورزشگاه یادگار امام حساس ترین بازی آن فصل را برگزار میکرد . سپاهان 56 امتیازی منتظر تساوی این دو تیم بود و در صورت پیروزی در برابر تیم سایپا قهرمانی را بدست آورد.

همه چیز برای تیم تبریزی خوب پیش میرفت . بازی با حساب 3-1 به سود تیم تراکتور بود . ولی اشتباه علیرضا فغانی و حتی اخراج تیموریان ، بر روحیه هواداران و بازیکنان تاثیر گذاشت و بازی برده با تساوی 3-3 به پایان رسید و این فصل با قهرمانی سپاهان به پایان رسید . اما نکته ی بسیار عجیب این بازی ، اعلام قهرمانی تیم تراکتور پس از در ورزشگاه بود .

افتخارات تیم تراکتور :

از افتخارات تیم تراکتور میتوان به موارد زیر اشاره کرد :
قهرمانی در جام حذفی
نائب قهرمانی در لیگ برتر : ( 3 بار ) در سال های 91 ، 92 ، 94
مقام سومی لیگ برتر : ( 2 بار ) سال 71 در لیگ آزادگان – سال 96 در لیگ برتر
5 حضور در لیگ قهرمانان آسیا
تیم تراکتور اکنون در رنک 4 ایران ، 31 آسیا و 433 جهان قرار دارد .

تاریخچه ی تیم تراکتور

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

نوشته های مشابه

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*